УКРАВТОДОР

Державне агентство автомобільних доріг України

» Прес-центр » Новини » Попередження ризиків та контроль якості – типова тендерна документація Укравтодору

Попередження ризиків та контроль якості – типова тендерна документація Укравтодору

3 березня 2020 року у прес-центрі Кабінету Міністрів України були презентовані нові правила гри на дорожньому ринку — проєкт Методичних рекомендацій для підготовки типової тендерної документації Укравтодору.

У презентації взяли участь голова Укравтодору Олександр Кубраков, співголова Інфраструктурного комітету Американської торгової палати в Україні Сергій Вовк та президент Національної асоціації дорожників України (НАДУ) Тарас Сиротинський.

Типова тендерна документація ґрунтується на уніфікованому підході до роботи з підрядниками. Для бізнесу — це гарантія прозорих умов участі у тендері, відкритої конкуренції та додатковий захист від тендерних тролів, а для Укравтодору — можливість краще контролювати якість ремонтних робіт та надійність підрядних організацій.

«Методика — це лінійка, за допомогою якої у рамках торгів ми оцінюємо потенційних підрядників. Зрозуміло, що за визначеними параметрами підійдуть не всі. Компанія, яка ніколи не будувала доріг І-ї категорії, не може бути залучена до їх будівництва. Ми заохочуємо малий бізнес розвиватися, рости — і прозорі правила якраз дають реальну можливість для цього» — зазначив Голова Укравтодору Олександр Кубраков.

Також Олександр Кубраков наголосив на тому, що цього року Укравтодор відійшов від практики розбиття конкретних ділянок на невеликі лоти, адже це, фактично, ставало підґрунтям для корупційних схем і маніпуляцій (наприклад, виведення тендерів на допороги): «Зрозуміло, що зі збільшенням розміру ділянок у лотах зменшується кількість підрядних організацій. Однак нам пора забути про історії, коли на 1 км дороги роботи проводять 2–3 компанії. Якість, надійність і досвідченість, а не лише ціна — ключові критерії оцінки».

У 2019 році, серед усіх скарг до АМКУ, 720 прийшло від 4 компаній. Через дорожніх тролів велика кількість робіт була розпочата із запізненням. Також часто із блокуванням тендерів відбувається шантаж потенційних переможців. Наразі Укравтодор тісно співпрацюємо з АМКУ, щоб протидіяти подібним ситуаціям і просуває ідею вдосконалення антимонопольного і закупівельного законодавства. Типова тендерна документація стане додатковою гарантією того, що дорожніх тролів стане в рази менше.

«Це практика розвинутих країн світу — залежно від масштабів робіт (міжнародні, національні чи місцеві дороги) залучаються і відповідні за масштабом компанії. Основне, що враховується на етапі відбору — це попередній досвід і реальна якість виконаних до цього робіт. Також ще один принцип, який реально вплине на дорожню ситуацію: спроєктуй, збудуй, утримуй. Міжнародний досвід показує, що скоординований однієї командою процес матиме на виході кращий результат» — розповідає президент Національної асоціації дорожників України (НАДУ) Тарас Сиротинський.

«Бізнес очікує економічного ефекту та є реальним союзником Укравтодору. Адже всі мають розуміння того, що від масштабного проєкту оновлення доріг виграють усі. 

Зокрема, очікується зменшення витрат на ремонти транспорту і пришвидшення перевезень. Те KPI, яке я виділив для себе — це те, що до дорожніх робіт агентства будуть залучені компанії, які беруть участь як у тендерах МФО, так і Укравтодору» — коменту співголова Інфраструктурного комітету Американської торгової палати в Україні Сергій Вовк.

Презентація 

Текст проєкту методичних рекоментацій підготовки типової тендерної документації Укравтодору.