УКРАВТОДОР

Державне агентство автомобільних доріг України

» Прес-центр » Новини » В Україні створять державний фонд для фінансування Великого будівництва

В Україні створять державний фонд для фінансування Великого будівництва

До кінця каденції Президента Зеленського планується повністю оновити основну мережу доріг. Для цього створюється державне акціонерне товариство зі стартовим капіталом майже 3 мільярди доларів. Про це йшлося на Президентському форумі «Україна 30».

«Наразі дорожня інфраструктура України відстає від рівня країн ЄС вдвічі. У 2020 завдяки програмі Президента «Велике будівництво» нам вдалося оновити 17% основної мережі доріг, ще 20% буде оновлено у 2021 році.

Для швидкого стрибка до рівня передових країн треба залучити значні державні інвестиції» – коментує Олександр Кубраков, Голова Укравтодору.

За словами Кубракова, Державний дорожній фонд не забезпечує у повному обсязі потребу фінансування для оновлення, нового будівництва та утримання мережі доріг. Серед доступних джерел додаткового фінансування – впровадження плати за проїзд для транзитних вантажівок, державно-приватні партнерства, кредитні кошти під державні гарантії.

«З минулого року Укравтодор почав залучати кошти під державні гарантії, однак великі проєкти потребують дешевих довгострокових кредитів, які в Україні поки що відсутні.

За результатом попередніх консультацій з Урядом, Офісом Президента, та профільними комітетами Верховної Ради України ми обрали механізм довгострокового фінансування під інфраструктурні облігації» – зазначає Олександр Кубраков.

Для управління інвестиціями створюється державний фонд – акціонерне товариство (АТ) у структурі Укравтодору. Ця фінансова установа зможе формувати статутний капітал через випуск інфраструктурних облігацій, створювати спільні підприємства та залучати інституційних інвесторів.

У якості інституційних інвесторів можуть виступити суверенні фонди або міжнародні фінансові установи. При цьому у проєктах Фонду забезпечується можливість вибору юрисдикції, а його рейтинг може стати вищим за суверенний.

Укравтодор ставить перед собою завдання перевести АТ під юрисдикцію Міжнародного інвестиційного арбітражу, забезпечити корпоративне управління, та запровадити антикорупційні запобіжники, які розробляються у рамках спільного проєкту Укравтодору та ЄБРР.

«Подібні Фонди працюють у більшості розвинутих країн світу – Бюро Build America, Фонд Infrastructure Canada, Macquarie Korea Infrastructure Fund, Польський Фонд розвитку тощо.

Такі фонди забезпечують більш прозоре та ефективне управління інвестиційними проєктами країни. Фонд “Великого будівництва” в Україні дозволить залучати довгострокове фінансування як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках» – зазначив Кирило Тимошенко, заступник Керівника Офісу Президента України, координатор Програми Президента «Велике будівництво».