УКРАВТОДОР

Державне агентство автомобільних доріг України

» Прес-центр » Новини » В Україні вперше розкриють інформацію по ремонту доріг

В Україні вперше розкриють інформацію по ремонту доріг

20 жовтня 2015 року підписано тристоронній меморандум про започаткування в Україні міжнародної ініціативи із забезпечення прозорості у будівельній галузі CoST (Construction Sector Transparency Initiative). Свої підписи під документом поставили Міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський, директор міжнародного Секретаріату CoST Піттер Метьюз та голова Укравтодору Андрій Батищев.

В Україні проект буде реалізовано незалежною Консультативно-наглядовою групою (КоНГ), яка складається з представників уряду, приватного сектору та громадських організацій. Вони здійснюватимуть нагляд за процедурою розкриття інформації в рамках визначених проектів, слідкуватимуть за тим, щоб дані про державні інфраструктурні проекти були зрозумілими та доступними для читача, а також розширять можливості впливу громадськості на процеси контролю та аудиту.

Пілотними проектами для тестування стандартів CoST вибрано 4 проекти в дорожньому секторі: виконання робіт на автомобільній дорозі Н-01 Київ-Знам’янка, проект реконструкції автомобільної дороги М-03 Київ – Харків – Довжанський на ділянці Лубни – Полтава, проект «Дороги карпатського краю», а також виконання ремонтних робіт на автомобільних дорогах загального користування в 2015 році.

Перші результати роботи будуть надані на огляд громадськості вже у лютому 2016 року. В першу чергу оприлюдненню підлягають наступні параметри проектів: вартість укладених контрактів, учасники та переможці тендерів, індикатори змін до контрактів підряду, зміни вартостей контрактів та причини цих змін. Також буде представлено безліч іншої інформації, яка збирається Укравтодором та Службами автомобільних доріг в областях та відноситься до розряду публічної, але досі не представлялась на розсуд громадськості та учасників ринку.

«Наша мета – показати людям, що контролювати дії влади можна і треба. Під пильним оком українців гроші, які збираються з податків на ремонт доріг, більше не будуть закопуватися в асфальт і не осідатимуть в кишенях чиновників та недобросовісних підрядників. Це наш наступний важливий крок на шляху до повної прозорості та якісного контролю громадськості за витрачанням державних коштів», - зазначив Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський.

 

«Сьогодні Україна стикається з серйозними викликами у своєму прагненні боротися з корупцією та підвищувати ефективність державних інвестицій в інфраструктуру. Поширення прозорості і підзвітності - це необхідний, але недостатній крок для подолання цих викликів, змін потребуютьбагато сфер. Україна має багато відданих справі громадян та організацій, які залучені до процесу реформ, і ми з нетерпінням чекаємо на плідну співпрацю з ними", - зазначив директор міжнародного Секретаріату CoST Піттер Метьюз.

Наступними кроками в роботі консультативно-наглядової групи стануть обговорення проекту статуту Консультативно-наглядової групи, затвердження механізму конкурсу на посаду директора національного секретаріату, визначення часових рамок проекту, затвердження Керівних посібників з розкриття та верифікації даних та залучення нових членів КоНГ.

«Це перша офіційно оформлена ініціатива з фінансуванням, яка об’єднує представників влади, громадськості і бізнесу. Вона допоможе вибудувати довіру між усіма секторами та консенсусом визначити головні проблеми в розпорядженні публічними коштами на будівництво. Ми вдячні Світовому банку, Департаменту Міжнародного Розвитку Великобританії та Міжнародному Секретаріату CоSТ за підтримку цього проекту. Маю надію, разом зможемо повністю змінити підхід до контролю за державними витратами і технічними стандартами у сфері будівництва доріг», - зауважив Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський.

«Ефективне функціонування вітчизняної транспортної системи та безпечність доріг є вкрай важливими для подальшого розвитку України. В якості багаторічного, ключового партнера України в галузі розвитку, нам у Світовому банку надзвичайно приємно бачити, що Уряд України, представники транспортної галузі та неурядових організацій прагнуть до підвищення прозорості і підзвітності дорожнього господарства. Ми сподіваємося, що ефективне впровадження ініціативи CoST допоможе зменшити поле для корупції та сприятиме кращому співвідношенню ціни та якості під час використання коштів у цій сфері» - відзначив Чімяо Фан, Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України.

***

ПРО ІНІЦІАТИВУ CoST

Ініціатива із забезпечення прозорості у будівельній галузі CoST (Construction Sector Transparency Initiative), із секретаріатом у Лондоні - це добровільна багатонаціональна ініціатива, створена у 2008 році, має на меті зробити  проекти будівництва державних об'єктів інфраструктури більш прозорими і підзвітними, зменшуючи неефективне управління, марнотратство та корупцію. Ініціатива успішно працює в 14 країнах світу. 

Укравтодор приєднався до ініціативи із забезпечення прозорості у будівельній галузі CoST в листопаді 2013 року, однак активно програма запрацювала лише у 2015. Суть проекту полягає в роботі Консультативно-наглядової групи, до складу якої входять представники уряду, приватного сектору та громадських організації. Така незалежна група здійснюватиме нагляд за процедурою розкриття інформації в рамках визначених проектів, слідкуватиме за тим, щоб дані про державні інфраструктурні проекти були зрозумілими та доступними для читача, а також розширить можливості впливу громадськості на процеси контролю та аудиту.

Як правило учасники групи не мають необхідних навичок та кваліфікації щоби безпосередньо здійснювати цю функцію. Тому група залучає технічних експертів для підготовки незалежних звітів, які оцінюють якість, повноту та відповідність опублікованих даних. У разі виникнення проблем із даними, відповідна інформація готується і подається на розгляд відповідних органів влади. 

СКЛАД КОНСУЛЬТАТИВНО-НАГЛЯДОВОЇ ГРУПИ В УКРАЇНІ

Уряд

• Міністерство інфраструктури 

• Укравтодор 

Бізнес

• Конфедерація Будівельників України

• Асоціація Міжнародних Автоперевізників України

• Федерація Роботодавців транспортної галузі

• Європейська Бізнес Асоціація, Логістичний Комітет

Громадський сектор

• Центр політичних досліджень і аналізу

• Transparency International Україна

• «Моя дорога»

• Експерти, в тому числі інженери, у сфері дорожнього будівництва

Світовий Банк (в якості спостерігача)

Фасилітатор від міжнародної ініціативи CoST (на першій стадії)

ПЛАН ДІЙ 

На наступному тижні (очікується понеділок-вівторок) відбудеться засідання КоНГ для вирішення наступних питань:

1. Обговорення проекту статуту КоНГ

2. Затвердження механізму конкурсу на посаду директора національного секретаріату, визначення часових рамок

3. Затвердження Керівних посібників з розкриття та верифікації даних

4. Залучення нових членів КоНГ

Протягом наступного місяця буде обрано директора національного секретаріату та його асистента, затверджені Керівний посібник по оприлюдненню інформації та Керівний посібник по верифікації інформації і статут КоНГ.

Протягом жовтня – січня відбуватиметься збір інформації по 4 визначеним інвестиційним проектам, а також визначення команди експертів та інженерів, які будуть розробляти верифікаційні звіти.

В лютому Консультаційно-наглядова Група презентує перші верифікаційні звіти і надасть рекомендації по оптимізації процедур збору інформації, проектного менеджменту та державних закупівель. Кожні півроку інформація буде оновлюватися, а до роботи залучатимуться нові проекти.